Spring til indhold
LEVERING

LEVERING

fra kr. 45,-

HURTIG

HURTIG

1-3 hverdage

KUNDEKLUB

KUNDEKLUB

Optjen 10%

TRUSTPILOT

TRUSTPILOT

TRUSTPILOT

Texture Clay, 100 gr.

Texture Clay, 100 gr.

Normalpris 305,00 kr
Tilbudspris 305,00 kr Normalpris
Det gode tilvalg
Texture Clay, 50 gr.

(+ 205,00 kr)

Gå til produktet
Texture Clay, 100 gr.

(+ 305,00 kr)

Gå til produktet

På lager - Levering 1-3 hverdage

kundeklub_logo hvid

Bliv medlem af kundeklubben og optjen 10% bonus.

    Om produktet

    Fordele ved Texture Clay:
    - Giver stærkt hold og mat finish - perfekt til et naturligt, velplejet look
    - Baseret på vandopløseligt ler, som holder hele dagen og er let at vaske ud
    - Velegnet til alle hårtyper og længder med frisk, sofistikeret duft af figen og røgelse
    - Produceret i Storbritannien 🇬🇧

    Daimon Barber’s Texture Clay er den ideelle løsning for dig, der ønsker total kontrol og struktur i håret - uden at det ser stift eller kunstigt ud. Denne alsidige clay kombinerer lerelementer med voks og nærende olier for at give en holdbar, fleksibel styling med en flot mat finish.

    Uanset om du har kort hår eller en lidt længere frisure, hjælper Texture Clay dig med at skabe definition og fylde, der holder hele dagen. Den vandbaserede formular gør det let at vaske produktet ud igen uden at efterlade rester.

    Den karakteristiske duft af figen og røgelse tilføjer en maskulin elegance til din plejerutine og efterlader håret med en diskret, frisk aroma.

    Texture Clay er anerkendt som BEST STYLING PRODUCT ved Beauty Shortlists Awards 2024 og er en del af Daimon Barbers prisbelønnede serie, som blev kåret som BEST MEN’S RANGE i 2025 - en garanti for kvalitet og stil.

    Anvendes på følgende måde:
    1. Brug i håndklædetørt hår
    2. Påfør en lille mængde clay og fordel jævnt
    3. Tør med håndklæde eller føntørrer og style med kam for ønsket look

    Har vundet følgende awards:
    - BEST STYLING PRODUCT: Beauty Shortlists Awards 2024
    - BEST MEN'S RANGE: Beauty Shortlists Awards 2025

    Specifikationer

    Varenummer:
    041617
    Kategori:
    Ingredienser:
    Aqua, Bentonite, Cera Alba (Beeswax), PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Kaolin, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Polysorbate-60, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum, PVP/VA, Copolymer, Tocopheryl Acetate.
    Etableringsår:
    2011
    Hold:
    Kraftigt hold
    Indhold:
    100 g.
    Oprindelsesland:
    England 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
    LEVERING

    LEVERING

    fra kr. 45,-

    HURTIG

    HURTIG

    1-3 hverdage

    KUNDEKLUB

    KUNDEKLUB

    Optjen 10%

    TRUSTPILOT

    TRUSTPILOT

    TRUSTPILOT
    • 5 stars: 2 (67%)
    • 4 stars: 1 (33%)
    • 3 stars: 0 (0%)
    • 2 stars: 0 (0%)
    • 1 star: 0 (0%)
    L
    Lars M.
    Glæder mig stadig💤

    Post Danmark har nu syltet min hårvok i Brøndby postterminal i 5 dage, så jeg forventer da snart at kunne anmelde den🙃

    A
    Allan
    Hvis du har tykt hår.

    Denne voks giver et lækkert mat look. Voksen har en hård konsistens men er nem at arbejde med i håret. Dog skal der bruges noget mere mængde til tykt hår.Alt i alt, ganske fornuftig voks til os med tykt hår. Jeg vil nok bruge saltvandsspray inden brug af voksen.

    J
    Jesper K.
    98% af mine kunder syntes den er fantastisk!

    By far den bedste clay voks jeg har arbejdet med til dags dato! Er du frisør og læser dette så får du følgende at tænkte over: Kan du huske Clay voksen fra Sebastian tilbage i 2010-2015 som kostede en formue for næsten ingenting, men som pludselig blev lavet om som gjorde den elendig? - Her har du arvetageren tør jeg uden tøven sige! Fedter ikke, super godt hold, fleksibelt hold henover dagen, nem af vaske ud, dufter fantastisk også er den helt vildt drøj i brug!Det eneste negative der er at sige om den, er at hvis du først bruger den så kan du ikke bruge andet bagefter!- Er du IKKE frisør så forklarer jeg gerne.. Tilbage i 2010-2015 var der en lervoks fra et idag stort set dødt brand ved navn Sebastian, som solgte helt latterlig godt i hele Skandinavien. den kostede for ti år siden 375-400,- for 50g. og solgte helt sindsygt godt. Alle købte den, mænd som kvinder, og de betalte glædeligt fordi det var det bedste på markedet, by far! Texture Clay.. den er bare bedre.. også er den væsentligt billigere!Den taler sit eget sprog i min forretning, 9/10 vokse jeg sælger er Texture Clay!Jesper, Hr. Barber - Vejle

    Proshave

    Vi har samlet det til dig

    Barbercreme, Grapefrugt & Mint, 75 ml.

    Mühle Shaving

    Barbercreme, Grapefrugt & Mint, 75 ml.

    Normalpris 80,00 kr
    Tilbudspris 80,00 kr Normalpris 100,00 kr
    Barbersæbe, Shavestick, Grapefrugt & Mint, 37 gr.

    Mühle Shaving

    Barbersæbe, Shavestick, Grapefrugt & Mint, 37 gr.

    Normalpris 56,00 kr
    Tilbudspris 56,00 kr Normalpris 70,00 kr

    Mühle Shaving

    Aftershave Balm, Grapefrugt & Mint, 100 ml.

    Normalpris 180,00 kr
    Tilbudspris 180,00 kr Normalpris
    Proshave
    Proshaves kundeklub - Optjen 10% bonus -
    kundeklub_logo_brun
    Kundeklubben er gratis og helt uforpligtende!

    Optjen 10% bonus på dine køb

    Eksklusive rabatter & tilbud

    Få nyheder før alle andre

    Med i månedlig lodtrækning om gavekort

    Adgang til unikke kampagner

    Anvend din bonus, når du handler

    ... og meget mere!

    Bliv medlem nu