Fordele ved dette produkt:
- Fugter og blødgør både skæg og hud med naturlige, økologiske olier.
- Duft af enebær og ingefær - inspireret af Toscanas vinmarker og olivenlunde.
- Vegansk og håndlavet uden syntetiske ingredienser.
- Produceret i Danmark 🇩🇰
Denne skægolie fra Golden Beards er en del af deres Toscana-serie - en hyldest til naturen, duftene og roen i det italienske landskab. Olien er håndlavet i Danmark med 100% økologiske og veganske ingredienser, og som alle Golden Beards produkter er den skabt med fokus på kvalitet og effekt.
Olien trænger hurtigt ind og fugter både skæghår og huden under, samtidig med at den lindrer kløe, modvirker irritation og giver skægget en naturlig glans. Efter blot få dages brug vil du opleve et mere blødt og velplejet skæg - og en hud, der føles fugtet og i balance.
Duften er helt unik: Enebær og ingefær skaber en aromatisk profil, der leder tankerne mod god vin, frisk jord og frodige olivenlunde. En varm og naturlig duft med kant - perfekt til manden, der sætter pris på autenticitet og karakter i sin skægpleje.
Anvendes på følgende måde:
- Ryst flasken grundigt før brug.
- Dryp 4-14 dråber olie i håndfladen (alt efter skæggets længde og fylde).
- Gnid hænderne sammen.
- Massér olien grundigt ind i både skæg og hud.
- Anvendes 3-5 gange om ugen - eller dagligt efter behov.