Fordele ved dette produkt:
- Hurtigabsorberende, vandbaseret lotion - fugter og beroliger uden at fedte.
- Udviklet til optimal heling - indeholder aloe vera, troldhassel, kokosolie, bivoks og sheasmør.
- Duftfri - skånsom pleje uden irriterende aromaer.
- Produceret i Sverige 🇸🇪
Mr. Bear’s Tattoo Lotion er den ideelle plejelotion til dine tatoveringer efter blækket er lagt. Den vandbaserede formulering trænger hurtigt ind i huden, efterlader ingen fedtet fornemmelse og giver øjeblikkelig komfort. Ideel tidligt i helingsprocessen, hvor fugt og berøring i balance er afgørende.
Aloe vera og troldhassel virker beroligende og hjælper med at reducere irritation samt understøtte hudens naturlige helingsmekanismer. Kokosolie tilfører dyb næring og holder huden smidig, mens sheasmør styrker elasticitet og vævsregeneration. Bivoks skaber samtidig en beskyttende barriere og forhindrer fugttab, uden at huden føles tilstoppet. Total pleje - ingen kompromis.
Denne lotion er et fremragende valg for både helt nye og ældre tatoveringer. Kombinationen af ingredienser arbejder sammen for at sikre en passende balance mellem pleje, beskyttelse og heling.
Anvendes på følgende måde:
- Vask dine hænder grundigt inden påføring.
- Smør forsigtigt et tyndt lag på tatoveringen 2-3 gange dagligt.
- Lad lotionen absorbere naturligt og undgå overdreven gnidning.
- Til en komplet plejerutine kan du også kombinere med Mr. Bear’s Tattoo Wash - for en blid rens - og Tattoo Balm - for mere intensiv pleje.