Mühle Barbersæt med Fusion Skraber, Silvertip Fibre® Barberkost og Holder, Purist, Grained Beech

1.975,00 kr.
På lager - Levering 1-3 hverdage
Det gode tilvalg:
Se mere
(+ 25,00 kr.)
Se mere
(+ 75,00 kr.)
Fordele ved dette produkt:
- Unikt håndværk i kornet bøg med naturlige årer og grålig elegance.
- Silvertip Fibre® barberkost - blød, hurtigtørrende og økonomisk i brug.
- Elegant holder til korrekt tørring og flot fremvisning på badeværelset.
- Produceret i Tyskland 🇩🇪

Med dette barbersæt fra MÜHLE får du ikke bare barbergrej - du får et stykke ægte håndværk. Skæfterne er udført i smuk kornet bøg, som gennemgår en naturlig ældningsproces, der fremhæver de flotte, kontrastfulde åretegninger. Træet er behandlet med harpiks, hvilket giver det en glansfuld, næsten silkeagtig overflade og sikrer, at vand og skum nemt preller af. Det grålige udtryk giver sættet en moderne og stilren finish.

Sættet indeholder følgende:
Skraber:
- Kompatibel med Gillette Fusion-barberblade. Skraberen har en behagelig vægt, som sikrer et fast greb og giver en tæt og kontrolleret barbering. Skaftet i harpiksbehandlet bøg kombinerer naturligt udtryk med høj holdbarhed.

Barberkost - Silvertip Fibre®:
- Fremstillet med MÜHLEs Silvertip Fibre® - syntetiske high-end fibre, som er ekstremt bløde og hurtigttørrende. Disse veganske fibre efterligner fornemmelsen af naturhår, men holder længere og er mere hygiejniske. Du bruger desuden mindre barbersæbe eller creme for at opnå en lækker, cremet skum. Børstens knobstørrelse er 21 mm - klassificeret som Medium.

Holder:
- Den medfølgende holder sikrer, at skraber og barberkost tørrer med hovedet nedad - hvilket er vigtigt for at bevare hygiejnen og forlænge levetiden på udstyret. Samtidig fungerer holderen som en elegant base, der præsenterer sættet flot på badeværelset.

Det eneste du mangler er en god barbercreme eller barbersæbe - så har du alt, du skal bruge til en perfekt barbering.

Anvendes på følgende måde:
- Monter et Gillette Fusion-blade i skraberen.
- Fugt børsten med varmt vand og skum barbersæbe eller -creme op.
- Påfør skummet i ansigtet med blide, cirkulære bevægelser.
- Barber med lette og kontrollerede strøg.
- Skyl skraber og børste grundigt, og stil dem til tørre på holderen med hovedet nedad.
Specifikationer
Materiale:
Kornet Bøg
Børstetype:
Silvertip Fibre®
Knobstørrelse:
21 mm.
Skrabertype:
Gillette Fusion
Andet:
Kategori:
Varenummer:S 31 H 52 F