Fordele ved dette produkt:
- Elegant og holdbart design i sort kunstharpiks - stilrent og tidløst.
- Silvertip Fibre® barberkost - blød, hurtigtørrende og ekstremt slidstærk.
- Praktisk holder sikrer korrekt tørring og længere levetid på dit barbergrej.
- Produceret i Tyskland 🇩🇪
Et barbersæt i særklasse - til manden, der ikke går på kompromis med kvalitet. Udført i sort, højglanspoleret kunstharpiks, der både er elegant og yderst holdbart. Dette komplette sæt giver en luksuriøs barberingsoplevelse og er en fantastisk gave til enhver stilbevidst mand.
Sættet indeholder følgende:
Skraber:
- Skraberen ligger godt i hånden og sikrer et fast greb under barberingen. Den er kompatibel med Gillette Mach3-barberblade og leverer en glat, tæt og behagelig barbering - hver gang.
Barberkost - Silvertip Fibre® (str. M):
- Denne barberkost er udstyret med Silvertip Fibre® - syntetiske high-end fibre, som er udviklet til at efterligne fornemmelsen af ægte Silvertip Badger-hår. Fibrene er endnu blødere, mere slidstærke og tørrer væsentligt hurtigere. Derudover kræver de mindre produkt for at opnå en fyldig og cremet skum, hvilket gør den både effektiv og økonomisk i brug. Knobstørrelsen er 21 mm, hvilket klassificerer den som Medium - ideel til daglig brug.
Holder:
- Den medfølgende holder sørger for, at både skraber og børste hænger korrekt med hovedet nedad efter brug. Det giver optimal tørring, beskytter mod fugtskader og forlænger levetiden på dit barbergrej markant.
Anvendes på følgende måde:
- Sæt et Gillette Mach3-blad i skraberen.
- Fugt barberkosten og skum din barbercreme eller barbersæbe op.
- Påfør skummet i ansigtet med bløde cirkulære bevægelser.
- Barber med rolige, jævne strøg.
- Skyl begge dele grundigt.
- Hæng skraber og børste op i holderen med hovedet nedad.