Floris Special No.127, Eau de Toilette, 10 ml.

235,00 kr.
På lager - Levering 1-3 hverdage
Det gode tilvalg:
Se mere
(+ 114,00 kr.)
Se mere
(+ 114,00 kr.)
Fordele ved dette produkt:
- Frisk og elegant citrusduft med klassiske, maskuline undertoner.
- Velegnet til mænd i alle aldre - især den ungdommelige og energiske type.
- Leveres i en eksklusiv glasflakon, der pynter på ethvert badeværelse.
- Produceret i Storbritannien 🇬🇧

Special No. 127 by Floris er en tidløs og forfriskende duft, skabt til den moderne mand med historisk sans og klassisk stil. Med sin livlige åbning af bergamot, appelsin og petitgrain får du en umiddelbart opløftende og let duftprofil, som emmer af selvsikkerhed og energi.

I hjertet folder elegante noter af neroli, lavendel og geranium sig ud. Sammen skaber de en aromatisk og lidt blomstrende balance, der giver duften et raffineret og tilgængeligt udtryk. Duften afrundes med en varm og diskret base af patchouli og moskus - en afrunding, der giver dybde og lang holdbarhed uden at virke tung.

Parfumen leveres i en luksuriøs glasflakon, der afspejler Floris’ klassiske stil og kvalitet - smuk nok til at stå fremme og perfekt som gaveidé.

Historisk set blev duften oprindeligt lanceret i 1890 til den russiske storhertug Orloff og bar navnet "Orloff Special". Den blev senere en del af en hel serie under navnet "Specials", og i dag er den stadig en favorit blandt kendere - herunder navne som Eva Peron og Winston Churchill.

Anvendes på følgende måde:
- Spray på rene, tørre pulspunkter som håndled, hals og bag ørerne.
- Undgå at gnide duften ind - lad den absorbere naturligt i huden.
- Opbevares køligt og væk fra direkte sollys for optimal holdbarhed.

Denne duft fås også i 50 og 100 ml.
Specifikationer
Indhold:
10 ml.
Topnoter:
Bergamot, Lavender, Orange, Petitgrain
Hjertenoter:
Geranium, Neroli, Rose, Ylang Ylang
Basenoter:
Musk, Patchouli
Andet:
Kategori:
Oprindelsesland:
England 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
Etableringsår:
1730
Ingredienser:
Alcohol Denat., Aqua (Water), Parfum (Fragrance), Limonene, Diisopropyl Adipate, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Trideceth-9, Linalool, Geraniol, Propylene Glycol, Citronellol, Benzyl Benzoate, Benzyl Salicylate, Citral, Farnesol, Amyl Cinnamal, Eugenol, Benzyl Alcohol, Hydroxycitronellal, Isoeugenol.
Allergener:
Limonene, Linalool, Geraniol, Citronellol, Benzyl Benzoate, Benzyl Salicylate, Citral, Farnesol, Amyl Cinnamal, Eugenol, Benzyl Alcohol, Hydroxycitronellal, Isoeugenol.
Varenummer:12111